Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

WYSTAWA: WEISS w nowej odsłonie

01 luty 2012

Fotorafia
W salach ekspozycyjnych  Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej  można oglądać wystawę  malarstwa  i rysunku Wojciecha Weissa (1875 - 1950) , uzupełnioną  o nowe dzieła wybitnego młodopolskiego artysty, pochodzące ze zbiorów prywatnych Fundacji Muzeum im. Wojciecha Weissa w Krakowie.Wojciech Weiss, nazywany Polskim Renoir’em był artystą wszechstronnym. Mimo iż największą sławę przyniosło mu malarstwo, znany jest także z dokonań w dziedzinie grafiki oraz fotografiki. Przez wiele lat był związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – początkowo jako student, potem jako profesor i rektor. Ceniony w Środowisku międzynarodowym, miał okazję pokazywać swoje prace na wystawach w Rzymie, Dusseldorfie, Wenecji czy Pittsburghu.
Wystawę będzie można zwiedzać do 30 wrzeŚnia 2012 roku. Ekspozycji towarzyszy program lekcji muzealnych, którego tematem jest twórczość Weissa w kontekŚcie sztuki okresu Młodej Polski, skierowany do szkół Średnich.

Wojciech Weiss (1875 - 1950) - wybitny malarz i grafik, uczeń, profesor i rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał całe swoje życie. Drugim miejscem nierozerwalnie związanym z jego twórczoŚcią była podkrakowska Kalwaria. Jest jednym z największych twórców okresu Młodej Polski, jego malarstwo odbija dekadencki nastrój epoki zapowiada również tendencje ekspresjonistyczne. Po 1905 roku twórczość jego skłania się w kierunku koloryzmu, przybierając formy szczególnej transformacji barwy w tzw. okresie białym (ok. 1904 - 1912), później nasyca się bujną kolorystyką. WŚród podejmowanych tematów dominują pejzaże i akty, w których odnajdywana jest bliskość sztuce zarówno Cezanna jak i Renoira. Powstają również duże kompozycje, wielokrotnie intrygujące skrytą symboliką. Jego twórczość wpłynęła w sposób zasadniczy na malarstwo kapistów, z których większość była jego uczniami. Malarstwo Weissa jest szczególnie szeroko prezentowane w kolekcjach Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz dzięki uprzejmoŚci Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa - w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

INFORMACJA SPONSOROWANA

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO