Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena (Jabłonka)
Współrzędne geograficzne: 49.467106, 19.691496
Położona przy drodze krajowej nr 7 (ul. Sobieskiego), po jej zach. stronie, ok. 300 m od targowicy, za mostem na Czarnej Orawie.
Ufundowana przez Dobka Jabłońskiego. Figura przedstawiająca Świętego Jana Nepomucena jest polichromowana. Figura na słupie. Posąg w szatach kanonicznych, do piersi przytulony krucyfiks, stoi na głowicy czworobocznego postumentu, a ten na prostopadłościanie cokołu. Pomnik chroniony blaszaną obudową wygiętą kolebkowo. Malatura nowa z końca XX w. łamiąca tradycję, czarna bródka i włosy świętego, zielony mantolet, niebieska rokieta, szara sutanna. Słup malowany w ciapki, cokół na niebiesko. Inskrypcja fundacyjna na licu cokołu: „FUNDATOR DaBI / JABLONSKY / AN 1809 DIE 11 AUG”.
1809 r.
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą św. Jana Nepomucena
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej