Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Szlak Architektury Drewnianej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Szlak Architektury Drewnianej
W województwie małopolskim szlak ma długość 1500 km i obejmuje 237 zabytkowych obiektów drewnianych, spośród których aż 4 znalazły się na liście UNESCO. Celem jego utworzenia była prezentacja i ochrona zabytków architektury drewnianej (kaplic, kościołów, cerkwi, młynów, wiejskich chałup, drewnianych dworów).
Szlak Architektury Drewnianej podzielony jest na kilka tras. Przez powiat suski przebiega trasa nr III – Region Podhalańsko – Pieniński. Na trasie znajduje się:
  • Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej.
Jest to budowla drewniana, zrębowa, pokryta czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony elewacji frontowej. Nazwa Karczma Rzym nawiązuje do legendy o panu Twardowskim i ballady napisanej przez Adama Mickiewicza. Obecnie w karczmie znajduje się restauracja serwująca potrawy kuchni staropolskiej i regionalnej.
Karczma Rzym
Ul. Rynek 1
Tel. 33 874 27 97
  • Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1789-1791 na miejscu wcześniejszej kaplicy cmentarnej. Świątynia jest budowlą konstrukcji zrębowej, orientowaną, jednonawową, z dobudowaną do nawy wieżą o pochyłych ścianach i nakrytą cebulastym hełmem z izbicą w części górnej. Wyposażenie wnętrza jest w stylu barokowo-klasycystycznym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Parafia pw. św. Piotra i Pawła ap. w Lachowicach
tel. 33 874 80 44
  • Kościół w Łętowni
Świątynia pod wezwaniem świętych Szymona i Judy została wzniesiona w latach 1760-65 na miejscu dwóch wcześniejszych z XV i XVI w. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej to jedna z największych tego typu świątyń na Podkarpaciu.
Parafia pw. św.św. Szymona i Judy
tel. 18 277 30 14
  • Kościół św. Klemensa w Zawoi
Jest to kościół elektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany został na rzucie krzyża łacińskiego, posiada trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Na uwagę zasługują polichromia z 1930 roku - dzieło Z. Milliego i M. Arczyńskiego oraz sześć ołtarzy barokowych.
Parafia pw. św. Klemensa w Zawoi-Centrum
34-222 Zawoja 123
tel. 33 877 50 14, fax 33 877 53 47
e-mail: parafia@zawoja.pl

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209753