Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Rezerwaty Przyrody
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Rezerwaty Przyrody
Rezerwat przyrody to obszar objęty ochroną w celu zachowania jego wartości przyrodniczej, krajobrazowej, naukowej i dydaktycznej. Ochronie może podlegać całokształt lokalnej przyrody lub tylko pewne jej elementy, np.: rzadkie rośliny, osobliwe zjawiska geologiczne, czy krajobraz. Wyróżnia się rezerwaty przyrody ścisłe - niepodlegające ingerencji gospodarczej człowieka oraz rezerwaty częściowe w których dozwolone są zabiegi gospodarcze zabezpieczające trwałość istniejących obiektów. Wokół rezerwatów przyrody może być utworzona otulina, zabezpieczająca je przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
W Babiogórskim Parku Narodowym ponad 60 % zajmują rezerwaty ścisłe, tworząc zwarty kompleks przyrodniczy. W jego obrębie chroni się całe piętro halne (alpejskie), piętro kosodrzewiny oraz biocenozy najwyższego leśnego piętra tj. regla górnego. W reglu dolnym tylko niektóre fragmenty puszczańskiego lasu zachowały się w nienaruszonym stanie i chronione są także jako rezerwaty ścisłe. Do rezerwatów ścisłych znajdujących się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego należą:

Knieja Czatożańska pod Czarną Halą – jest to jeden z najpiękniejszych starodrzewów, fragment puszczy karpackiej. Tworzy go dolnoreglowy kompleks potężnych jodeł i buków, których wiek ocenia się na 300 lat. Ozdobę lasu stanowią dodatkowo okazałe, stare jawory. Spotkać można również rosnące przeważnie pojedynczo, stare i piękne świerki. Na powalonych pniach rozwijają się owocniki różnych grzybów.

Las pomiędzy Mokrym Stawkiem a Halą Żarnówka – występują w nim ogromne stare jodły i buki mające ponad 1,5 m grubości w pierśnicy.

Las między Markowym Potokiem a Markowymi Szczawinami – obejmuje prastary drzewostan zaliczony do zespołu buczyny karpackiej. Występują w nim pojedynczo i w grupach potężne świerki i jawory.

Rezerwat na Policy im. Z. Klemensiewicza – na północnych stokach Policy, na wysokości 1100 – 1368 m n.p.m. rozciąga się rezerwat leśny o pow. 59 ha. W rezerwacie znajdującym się w otulinie Parku ochronie podlega płat górnoreglowego boru świerkowego. W partii szczytowej masywu Policy występuje zubożałe zbiorowisko sztucznie nasadzonej kosodrzewiny i jałowca halnego. Nazwa upamiętnia znakomitego językoznawcę prof. Zenona. Klemensiewicza, który
2 kwietnia 1969 roku zginął w katastrofie samolotu w pobliżu rezerwatu.

Rezerwat „Na Policy” - położony na terenie gminy Bystra – Sidzina o pow. 13,21 ha. Został powołany w celu ochrony i zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego boru świerkowego.

Rezerwat „Żurawnica” - proponowany do utworzenia, obejmuje Górę Żurawnicę położoną w miejscowości Krzeszów (gmina Stryszawa). Jego celem jest ochrona dobrze wykształconej, żyznej buczyny karpackiej z bogatym i interesującym składem florystycznym. Osobliwością tego terenu, który stanowi niezwykły walor przyrodniczy jest obecność malowniczych form skalnych, które są siedliskiem rzadko spotykanych w Beskidach gatunków roślin. Ocienione i wilgotne szczeliny skalne porastają rzadkie paprocie – zanokcica zielona, zanokcica murowa, zanokcica skalna a także skalnica gronkowa.

Źródło: strona internetowa Starostwa Powiatowego Suchej Beskidzkiej

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209764