Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Przyroda
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Przyroda

Środowisko przyrodnicze Suchej Beskidzkiej posiada unikalne wartości. Otaczający miasto obszar ma charakter typowo górski, przy czym zwarte prawie równoległe grzbiety wzniesień osiągają wysokości ok. 600 m n.p.m. Brak przemysłu ciężkiego uchronił teren od zanieczyszczeń, stając się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Około 30% obszaru gminy leży w otulinie „Parku Krajobrazowego Beskidu Małego”. Powierzchnia lasów zajmuje 43%, czyli ok. 1125 ha. Szata roślinna kwalifikowana jest do Krainy Pogórzy i Regla Dolnego, wchodzącego w skład Okręgu Beskidów i Działu Karpat Zachodnich. Przeciętny wiek drzewostanów określa się na około 60 lat. Dna doliny rzek Skawy i Stryszawki charakteryzuje zespół łęgowy z przewagą wierzby i roślin wiklinowych. Północne stoki Magurki oraz rejon Lipskiej Góry, Jasienia i Mioduszyny, zajmują największe zwarte skupiska leśne z przewagą jodły, świerka, grabu i buka.
Lasami Państwowymi zarządza Nadleśnictwo Sucha.
W Suchej oraz w jej okolicach występują gatunki roślin subalpejskich, górskich i synantropijnych. Na terenie gminy znajdują się cztery zespoły parkowe: zamkowy, przyklasztorny, zespół pomnikowych dębów i lip w Księżym Potoku oraz zespół starodrzewia w parku jordanowskim obok budynku „starego przedszkola”. Rośnie tam wiele drzew pomnikowych podlegających ochronie prawnej. Najbardziej okazałym jest liczący prawie 400 lat Wiąz Sobieskiego o obwodzie 495 cm przy ulicy Mickiewicza.
W bogatym leśnym poszyciu występują maliny i jeżyny, bez czarny, czeremcha, kalina, tarnina i leszczyna.
Fauna zaliczana jest do regionu karpackiego, Krainy Sudecko – Karpackiej. Z dużych ssaków można spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, bardzo rzadko rysie (okolice Magurki). Z ptaków gniazdują m. in.: bocian biały i czarny, kaczka krzyżówka, jastrząb, krogulec, orzechówka, sikora, szczygieł, potrzeszcz, dzięcioł i wiele innych. W rzekach Skawie i Stryszawce żyje znaczna ilość gatunków ryb.PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209729