Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Szlaki narciarskie
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Szlaki narciarskie
SKI – TOURING

Ski-touring to ciekawa alternatywa dla narciarzy chcących uniknąć zatłoczonych ośrodków narciarskich. Jest to sposób na uprawianie narciarstwa z dala od wyciągów i ratrakowanych stoków. Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa ski-tourów w pieszych wycieczkach górskich, na szlakach biegowych oraz na połoninach i górskich halach w Polsce. Przyciąga ich niepowtarzalny, wręcz bajkowy widok zaśnieżonych tras, nieprzetartych szlaków i Sprzęt typu ski-tour wykorzystywany jest zarówno w amatorskich przejściach turystycznych jak i pokonywaniu ekstremalnych tras i zjazdów górskich. Ski-toury służą z reguły do poruszania się w wysokich górach typu alpejskiego, jednak od kilku lat cieszą się wciąż rosnącą popularnością w Polsce. W zależności od przeznaczenia, nart tych używać można do przemieszczania się w głębokim śniegu, pokonywania trudnych tras górskich oraz wręcz przeciwnie – do łagodnych zjazdów i podejść.
Istotą ski-tourów jest możliwość przestawienia wiązań w pozycji umożliwiającej swobodne podchodzenie pod wzniesienia lub ustawienie ich na wersję zjazdową. Narty te są szersze niż tradycyjne narty zjazdowe z możliwością doczepiania tzw. fok. Foki to specjalnie przyczepiane do spodu nart paski, pozwalające na swobodną wspinaczkę i podejście pod wzniesienia bez niebezpieczeństwa uślizgu tyłem.
Wybierając się w góry z nartami turystycznymi (ski-toury), warto pomyśleć o trasach
z długimi zjazdami, jednocześnie unikając szlaków biegnących po wyrównanych grzbietach.
Wybierając się na trasę na nartach śladowych, powinniśmy szukać tras z łagodnymi zjazdami. Narty back country pozwalają pokonać nieco trudniejsze stoki, choć doskonale sprawdzają się też na płaskim terenie.

Polecane szlaki narciarskie na terenie powiatu suskiego:

szlak zielony/szlak czerwony/szlak narciarski: Zawoja-Markowa – Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – Sokolica – przełęcz Krowiarki (12,4 km): średnio trudna trasa na Babią Górę ze zjazdem na przełęcz Krowiarki, ostatni odcinek prowadzi wygodną nartostradą;

szlak niebieski/szlak czerwony: przełęcz Krowiarki – Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – Sokolica – przełęcz Krowiarki: trasę można pokonać tylko przy bardzo dobrych warunkach śniegowych; najpierw czeka nas łatwe przejście płajem do schroniska, potem strome podejście na szczyt masywu i długi, pod koniec dość trudny zjazd; z Sokolicy na Krowiarki biegnie znakowana nartostrada.

szlak czarny: Zawoja Lajkonik - Rybna - Sulowa Cyrhel - Górny Płaj
Trasa średnio trudna. Długość szlaku wynosi 3km.

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209756