Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej

Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka 
Muzeum posiada następujące działy: historyczny - kolekcja artystyczno – historyczna działu mieści się na I piętrze południowego skrzydła zamku, archeologiczny, umiejscowiony jest na parterze tegoż skrzydła, etnograficzny - obrazujący tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich i Żywieckich usytuowany w budynku „Domku Ogrodnika”, który położny jest w zachodniej część parku zamkowego oraz edukacji i promocji.
Muzeum prezentuje: dzieła sztuki - malarstwo, pamiątki, starodruki, ryciny, związane z historią zamku oraz Parafii Suskiej z okresu od XVI - XVIII w., dokumenty, fotogramy pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, malarstwo nowożytne z kolekcji prywatnej (tzw. kolekcja habsburska), wystawę archeologiczną „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” z artefaktami pozyskanymi z dna zbiornika w Świnnej Porębie (obecne Jezioro Mucharskie) oraz skarbem ozdób z brązu, wystawę z przejętych w 2017 roku zbiorów Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego pt. „Miłość do człowieka – miłość do sztuki – miłość do natury, wystawę najstarszych fotografii z Suchej (1893). W dziale regionalnym mieszczącym się w "Domku Ogrodnika" (czynnym w sezonie) - kolekcję etnograficzną obrazującą kulturę ludową mieszkańców Ziemi Suskiej - Górali Babiogórskich i Żywieckich.


W zachodniej części parku zamkowego, w budynku nazywanym „Domkiem Ogrodnika”, mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie mieszkańców Ziemi Suskiej: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich. Ekspozycję tworzą: zaaranżowane wnętrze chaty z komorą i izbą mieszkalną z narzędziami codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, odtworzona przydrożna kapliczka o charakterystycznej dla tego terenu konstrukcji, prezentująca miejscową, małą architekturę sakralną. Pozostała część ekspozycji podzielona została na działy tematyczne, poświęcone podstawowym, w przeszłości zajęciom miejscowej ludności: tkactwu i obróbce włókna, kowalstwu i obróbce żelaza, rzemiosłu i obróbce drewna oraz rolnictwu. Można także obejrzeć wystawę, na którą składają się wytwory rękodzieła ludowego z Suchej Beskidzkiej i okolic. Prezentowane zbiory zostały zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej i przekazane Muzeum Miejskiemu w 2010 roku.
Zwiedzanie Muzeum

w sezonie:

od 1 maja do 30 września:
wtorek - sobota od 8:00-16:00,
niedziela – 9:00-17:00,
w poniedziałek: nieczynne

poza sezonem:
od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek - sobota od 8:00- 16:00
w niedzielę i poniedziałek: nieczynne

Uwaga! Ostatni zwiedzający mogą wejść na teren muzeum 40 min. przed jego zamknięciem.

Bilety w cenie:
  • normalny: 12.00 zł
  • ulgowy: 10.00 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny


"Domek Ogrodnika" – Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej jest udostępniony zwiedzającym tylko w sezonie turystycznym: od 1 maja do 30 września, przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do soboty w godz. 8.00-16.00, w niedziele od 9.00-17.00. W poniedziałek dział jest nieczynny.
Bilety w cenie:
  • normalny 6 zł
  • ulgowy 4 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny

Dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane są lekcje muzealne. Są one podzielone są na bloki tematyczne, odpowiednio do każdej grupy wiekowej: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Podczas lekcji ekspozycja muzealna jest wykorzystywana jako ilustracja do omawianego tematu jako środek, za pomocą którego uczniowie mogą dogłębnie poznać wybrane aspekty historii, kultury i sztuki oraz samego obiektu zamku.Dane kontaktowe:
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Ul. Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka
tel./fax: 33 874 26 05
e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
dyrektor@sucha-beskidzka.pl
inwentaryzator@sucha-beskidzka.pl
rezerwacje@sucha-beskidzka.pl
www.muzeum.sucha-beskidzka.plInfo z: www.muzeum.sucha-beskidzka.pl

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209769