Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Turysta na górskim szlaku
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Turysta na górskim szlaku

Życzliwość i szacunek do drugiego człowieka i przyrody to podstawowe zasady kultury na szlakach turystycznych, obowiązujące każdego turystę.
Nie mów do mnie „ Misiu” - czyli bliskie spotkanie z niedźwiedziem na szlaku.

Niedźwiedź brunatny, bo taki jest mieszkańcem naszych gór, jest groźnym drapieżnikiem. Dochodzi do 2 m długości, 1,25 m wysokości i do 400 kg wagi. Ma bardzo dobry węch i słuch, natomiast gorszy wzrok. Na ogół schodzi człowiekowi z drogi, ale bywa niebezpieczny, gdy go zaskoczymy. Najczęściej żeruje późnym popołudniem. Jest wszystkożerny, żywi się: nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód, jagody, poluje również na zwierzynę leśną i łowi ryby. Podobnie jak człowiek, słabo widzi w ciemnościach, jednak ma dobry słuch i węch, więc zapach jedzenia może go zwabić także po zapadnięciu zmroku. Unika młodych lasów bukowych, wiosną preferując górskie łąki, zaś jesienią i zimą - starodrzewie bukowe. Na miejsce zimowego odpoczynku wybiera najczęściej szczytowe partie północnych zboczy gór, zazwyczaj są to miejsca trudnodostępne, położone jak najdalej od dróg. W naszym klimacie niedźwiedź najczęściej zapada w sen około listopada i budzi się z początkiem marca, jednak nie oznacza to, że grudzień, styczeń i luty można uznać za miesiące bezpieczne od towarzystwa „misia”, bywa bowiem, że przy cieplejszej aurze zwierzę to często nie przesypia zimy jednym ciągiem, tylko wielokrotnie budzi się i zasypia.
Wędrówka górskimi szlakami to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Niestety tej formie rozrywki towarzyszą różne zagrożenia. Każdego roku dochodzi do wielu wypadków, dlatego warto wiedzieć co robić w tej trudnej sytuacji. W razie wypadku w pierwszej kolejności musimy zapewnić pierwszą pomoc poszkodowanemu i zabezpieczyć go przed innymi urazami. W żadnym wypadku nie wolno nam narażać siebie ani pozostałych uczestników.

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209736