Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Zabytki
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Zabytki

 
Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, popularnie nazywany Małym Wawelem to jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce.
Został zbudowany w latach 1613-1614 przez Piotra Komorowskiego. Bryłę kościoła utrzymano w tradycjach późnogotyckich, z licznymi renesansowymi elementami zdobniczymi. Jednonawową świątynię wyróżnia niewielkie prezbiterium zamknięte ścianą prostą oraz boczną kaplicą.
Nowy Kościół w Suchej wzniesiony został w latach 1895-1907, w stylu malowniczego eklektyzmu, według projektu znanego i cenionego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Fundatorami kościoła byli Anna hrabina Branicka i jej syn Władysław oraz suscy parafianie, wśród których znaczący wkład wnieśli kolejarze.

Po wschodniej stronie suskiego rynku wzrok przyciąga piękna, drewniana budowla zrębowa z potężnym dachem czterospadowym krytym gontem, zdobiona arkadowymi podcieniami wspartymi na profilowanych słupach. To karczma "Rzym", jeden z symboli miasta i jego  najbardziej znanych zabytków.
Stanowi jedno z miejsc o niezwykłej symbolice dla mieszkańców. Jest to XVIII w. kaplica, usytuowana na szczycie góry Jasień. Ta niewielka budowla kamienna łączy ze sobą cechy budowli renesansowej z elementami gotyckimi i klasycystycznymi.
 

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1209747